Happy dog

Hodnocení stránek

Pořadané akce

MISTROVSVÍ REPUBLIKY VE SPORTOVNÍ KYNOLOGII

Ve dnech 17.-19.června 2005 proběhla v naší obci akce republikového významu a to Mistrovství ČR ve sportovní kynologii ČKS - FCI dle mezinárodního soutěžního řádu IPO. Mistrovství bylo vrcholnou kynologickou akci v republice a tomu odpovídalo i zajištění a organizace. Pořadatelský sbor v počtu 21 osob pod vedením pana Novotného a pana Černocha ml. zajišťoval a připravoval akci od čtvrtku 16.června, ovšem přípravy v podstatě probíhaly celý rok. V loňském roce se stejným pořadatelským sborem bylo pořádáno velmi úspěšné mezinárodní mistrovství klubu německého ovčáka a z důvodu skvělé organizace, krásného prostředí a kvalitního zázemí jsme byli požádáni o pořádání mistrovství republiky ČKS.

Na mistrovství se mohl kvalifikovat psovod se psem jakéhokoliv služebního plemene pokud ovšem má složenou nejvyšší zkoušku z výkonu dle zkušebního řádu IPO a úspěšně absolvoval dva ze tří kvalifikačních závodů, které proběhly v dubnu a květnu v Roudnici nad Labem, Staňkově a Třinci. Nejlepších 46 závodníků mělo právo zúčastnit se mistrovství. V Suchdole soutěžili zástupci tří plemen a to již tradičně němečtí ovčáci (30), belgičtí ovčáci malinois (15) a velký knírač (1).

Soutěžní řád IPO se zjednodušeně skládá ze tří disciplín, které jsou bodovány po 100 bodech a to z poslušnosti, obrany a stopy. V případě rovnosti bodů rozhoduje obrana.

Letošní mistrovství posuzovaly rozhodčí Zábranský (obrana), Hodek (poslušnost), Krajčí (stopy), hlavní rozhodčí byl pan Nedvěd. Akci odfigurovali pan Glisník, Konečný a náhradní figurant Heinzke.

Letošní stopy byly na loukách v okolí Odry a většinou byly účastníci s terény na stopy velmi spokojeni. Pan Theodor Krajčí, který stopy posuzoval a nutno říct, že velmi objektivně, konstatoval že stopy byly velmi dobře připravené a práce kladečů pod vedením pana Kyšáka byla velmi kvalitní o čemž svědčí i 22 známek nad 90 bodů. Nejlepší výkony podal pan Heroš Adolf s Erem z Třešňáku a pan Košťál Vladimír s Brutusem z Danaru když dostaly shodně po 98 bodech. Ovšem pohár za nejlepší stopu patří panu Herošovi jelikož měl v konečném součtu bodů více než pan Košťál. Terény na stopy byly dobře připravené díky firmě Agrosumak která provedla posekání luk. Náš dík patří také mysliveckému sdružení v Suchdole nad Odrou, které nám umožnilo provést stopy v jejich revíru.

Poslušnost, kterou posuzoval pan Hodek vyhrál pan Balej Vilém s fenou belgického ovčáka Delphi de Alphaville Bohemia s počtem bodů 96. Poslušnost probíhala společně s obranou na fotbalovém stadióně ve sportovním areálu obce.

Královskou disciplínu obranu posuzoval pan Zábranský a nejlepší obranu ukázal pan Molák Tomáš s belgickým ovčákem Faust de Alphavile s počtem bodů 98.

Mistrovství začalo v pátek od 14:00 kdy byl oficiální trénink, prezentace závodníků a v 18:00 veterinární prohlídka za dozoru Mvdr. Kateřiny Brázdové, v 18:30 už byl připraven zkušební pes na obranu a poté následovala porada rozhodčích a pořadatelů. V 20:00 proběhlo v kulturním domě slavnostní zahájení za účasti starosty obce Ing. Ondračky, místopředsedy Českého kynologického svazu pana Václava Kejře, Jiřího Šišky - tajemníka ČKS, rozhodčích, pořadatelů a závodníků. Samotný závod začal v sobotu 7:00 kdy první trojice odjela na stopy. Poslušnost a obrana probíhající na stadiónu se střídala vždy po šesti závodnících. V sobotu skončili disciplíny v 17:00, ve 20:00 byl připraven společenský večer v místním kulturním domě.

V neděli disciplíny propukly opět v 7:00, ale už nebylo na pořadu tolik závodníku, takže tradičně poslední nastoupily dvě háravé feny a závod byl ukončen ve 14:00. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání pohárů a cen proběhlo v 15:00. Celkovým vítězem mistrovství České republiky se stal pan Milan Truksa se psem Enzo z Jenive. Pohár pro vítěze předal starosta obce Ing. Ondračka. Letošní mistrovství bylo velmi kladně hodnoceno a to po všech stránkách ať už organizačních, nebo výkonnostních.

V Suchdole byla vyhlášena také reprezentace pro mistrovství světa a to ve složení Truksa, Heroš, Chmurová, Koman, Kuncová a náhradník Balej.

Na závěr bych chtěl poděkovat obci Suchdol n/O za pozitivní přístup a pomoc při organizaci, TJ Lokomotiva Suchdol n/O za zapůjčení stadiónu a šaten, mysliveckému sdružení za umožnění stop v jejich revíru, firmě Agrosumak za přípravu terénu a dalším sponzorům a lidem, kteří pomohli tohle krásné mistrovství zorganizovat.